Víno pod lupou

17.10.2017

Víno pod lupou

Kedysi sme dokázali odlíšiť lepšie víno od toho úplne najzákladnejšieho, a to tým, že sme poznali naše obľúbené odrody, ktoré sme mali vyskúšané a prioritne sme ich kupovali v obchodoch.

Naopak, ak sme na pultoch predajní narazili na podkategóriu ,,stolové víno“, tak sa v nás hneď vyjavili myšlienky na tú najlacnejšiu cenovú skupinu a tomu podliehajúcu aj kvalitu predmetného moku. Od roku 2009 však došlo k istému sprísneniu a väčšiemu sprehľadneniu týchto označení, aby sme vedeli naozaj dobré víno spoznať skutočne na prvý pohľad.

K tomuto kroku sa pristúpilo najmä preto, aby sa takýmto spôsobom nedehonestovali konkrétne odrody vína, ktoré by už len svojim názvom mohli víno predurčovať k vyšším kvalitám. Pričom, aby tomu tak skutočne bolo, tak je potrebné splniť niekoľko dôležitých podmienok, ktoré následne konkrétne fľašky rozdelia do troch hlavných kategórií:

  • Víno s názvom odrody a ročníkom – napríklad Veltlínske zelené 2006.
  • Víno s chráneným zemepisným označením: Juhoslovenská vinohradnícka oblasť.
  • Víno s chráneným označením pôvodu: Malokarpatské akostné víno slamové.

Z uvedeného vyplýva, že klasické pomenovanie stolové a akostné víno sa z etikiet stratí a nahradí ho označenie konkrétnej odrody s príslušným ročníkom. Naopak, tie kvalitnejšie vína dostanú do svojho názvu už povinnosť uvádzať aj zemepisný pôvod vypestovaného hrozna, až sa postupne dostaneme k tým najkvalitnejším fľaškám, ktoré budú môcť uviesť aj konkrétny prívlastok daného zberu, ako napríklad neskorý zber, ľadové, či slamové víno. Takéto etikety doplní aj značka kvality DSC - Distric of Slovakia Controlatus.

Zároveň je potrebné si uviesť aj predmetné vinárske oblasti Slovenska, ktoré spadajú do týchto kritérií. Je ich šesť, a to Malokarpatská, Nitrianska, Juhoslovenská, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokajská, pričom každá z nich má svoje špecifiká, ako aj konkrétne príznačné odrody, ktorými vyniká. V nami najbližšej, Malokarpatskej oblasti, z ktorej pochádzajú aj naše darčekové vína Gold Cuvee, sú to najmä Irsai Oliver alebo z červených vín zase Frankovka Modrá, ktoré sa tešia u nás stále väčšej obľube.

Tí, ktorí nebudú tieto podmienky dodržiavať, tak im hrozí pokuta až vo výške 33 tisíc eur, ktorá by v prípade malých vinárov, mohla znamenať aj koniec ich sľubného podnikania. Preto by bolo azda najlepšie, keby sa každý jeden výrobca držal to starého známeho hesla, ktoré hovorí, že ,,v každom víne je ukrytá skutočná pravda“ a nemal by sa báť vyjsť s ňou na povrch.

Rubriky

Štítky

darček na valentína darčekové fľaše mdž deň žien Zlaté šampanské aký darček aký firemný darček biele víno červené víno červené víno na chudnutie darček k darček k narodeninám darček na deň otcov darček pre frajera darček pre frajera darček pre mamu darček pre muža darček pre muža darčeková fľaša darčeková fľaša darčekové fľaše k narodeninám darčekové víno darčekové víno darčekové víno na valentína darčeky pre mužov degustácia vína delenie vín dream line egrešové víno firemné darčeky firemný darček firemný darček firemný večierok hodnotenie vína hrozno jahodové víno jedlá koštovka vína krst knihy ľadové víno ľadové víno limbašké vína malinové víno mdž miešaný nápoj muži najlepšie vína nápad na darček nápady na darček narodeniny o víne originálny darček pre muža ovocné vína personalizované víno ríbezľové víno šampanské šampanské šampasnké so zlatom šampus Sekt so zlatom silvester skladovanie vína staré víno šumivé víno šumivé víno šumivé víno svadobné víno tip na darček tip na darček tipy na darčeky tipy na darčeky tipy na darčeky účinky vína Valentí valentín valentine vhodný darček pre muža Vianočné darčeky vianočný darček vianočný darček pre mamu Vianočný darček pre otca vianočný darček pre priateľku víno víno víno víno na chudnutie víno na svadbu víno na valentína víno pre ženu vinohrad višňové víno výroba vína výslužkové víno výstava vín zásnuby ženy zlaté šampasnké
OGY0Y2