Delenie vín - časť 4 (Bublinky)

10.04.2017

Delenie vín - časť 4 (Bublinky)

Podľa pretlaku CO2 môžeme vína deliť na tiché perlivé a šumivé. Ako to však pri víne býva, nebude to tak úplne jednoduché, no vďaka tomuto článku sa už nedopustíte žiadneho faux pas.

Delenie vín

Tiché vína – laicky povedané, ide o „bežné“ víno, v ktorom pri 20°C pretlak oxidu uhličitého (CO2) nepresahuje 50 kPa.

Perlivé vína – pretlak CO2 sa pohybuje medzi 50 až 250 kPa. Ide o umelo dosýtené víno. Podávame ho pri teplote 8-10°C.

Šumivé vína – pretlak CO2 má nad 250 kPa. Kvasenie je prvotné alebo druhotné a prebieha buď v samotnej fľaši alebo v tanku. Oxid uhličitý tak vzniká prirodzenou cestou. Šumivé víno podávame zvyčajne pri teplote 5-7°C.

  • Sekt je označenie pre šumivé víno, ktoré je vyrobené iba z akostného vína. Toto označenie je veľmi rozšírené v Nemecku, Rakúsku, Česku či na Slovensku.

Najznámejšie typy šumivých vín

Champagne – šumivé víno z oblasti Champagne vo Francúzsku. Zrejme najznámejšie šumivé víno, ktorým sa často mylne označujú všetky ďalšie typy perlivých a šumivých vín. Označenie pravého „šampanského“/ Champagne však môžu niesť len tie vína, ktoré sú vypestované priamo v tejto oblasti vo Francúzsku a to len z povolených odrôd a v rámci povolených postupov.

Spumante - do tejto kategórie patria známe talianské vína ako Prosecco (suchá, ovocná chuť) a Asti (jemne sladké).

Cava – španielske šumivé víno, ktoré sa vyrába spôsobom ako legendárne Champagne.

Označenie šumivých vín ešte dopĺňajú názvy, ktoré popisujú charakter (sladkosť vína). Kategórie sú zoradené od najsuchšieho po najsladšie

 

 

  • Brut natural alebo Brut Zero
  • Extra-brut
  • Brut
  • Extra Sec / Seco alebo Extra Dry
  • Sec/Seco alebo Dry
  • Demi-Sec alebo Semi-Seco
  • Doux alebo Dolce

Na fľaši sa ešte môžete stretnúť s označením Blanc de Noirs (biele víno z modrého hrozna) alebo Blanc de Blanc (biele víno z bieleho hrozna). Na fľašiach šumivých vín však nehľadajte ročník – pri týchto vínach sa neudáva a často ide o zmes niekoľkých ročníkov. V prípade Champagne sa ročníkové víno vyrába iba v najlepších rokoch.

Rubriky

Štítky

darček na valentína darčekové fľaše mdž deň žien Zlaté šampanské aký darček aký firemný darček biele víno červené víno červené víno na chudnutie darček k darček k narodeninám darček na deň otcov darček pre frajera darček pre frajera darček pre mamu darček pre muža darček pre muža darčeková fľaša darčeková fľaša darčekové fľaše k narodeninám darčekové víno darčekové víno darčekové víno na valentína darčeky pre mužov degustácia vína delenie vín dream line egrešové víno firemné darčeky firemný darček firemný darček firemný večierok hodnotenie vína hrozno jahodové víno jedlá koštovka vína krst knihy ľadové víno ľadové víno limbašké vína malinové víno mdž miešaný nápoj muži najlepšie vína nápad na darček nápady na darček narodeniny o víne originálny darček pre muža ovocné vína personalizované víno ríbezľové víno šampanské šampanské šampasnké so zlatom šampus Sekt so zlatom silvester skladovanie vína staré víno šumivé víno šumivé víno šumivé víno svadobné víno tip na darček tip na darček tipy na darčeky tipy na darčeky tipy na darčeky účinky vína Valentí valentín valentine vhodný darček pre muža Vianočné darčeky vianočný darček vianočný darček pre mamu Vianočný darček pre otca vianočný darček pre priateľku víno víno víno víno na chudnutie víno na svadbu víno na valentína víno pre ženu vinohrad višňové víno výroba vína výslužkové víno výstava vín zásnuby ženy zlaté šampasnké
ZDkwYTN