Víno ako zo suda

01.03.2017

Víno ako zo suda

Mnohí ste si určite všimli, že v oblastiach, ktoré nie sú typicky vinohradníckymi, tak stretnete na každom rohu malú, či väčšiu vinotéku, ktorá vám dáva možnosť ochutnať tento pre vás vzdialený alkohol.

Zväčša ale v týchto prevádzkach nájdete víno uložené v sudoch, či dokonca obrovských cisternách, Ríbezľové vinopričom jeho ponuka je zúžená na nutné minimum, a to biele, ružové a červené. Ktorýkoľvek fundovaný vinár, by sa mohol nad týmto pohľadom pousmiať alebo sa hádam aj uraziť, keby mal chutné víno spoznať len na základe jeho farby, či menšej alebo väčšej kyslosti, avšak celá vec má aj svoje racionálne vysvetlenie.

Je predsa známa vec, že okrem klasických akostných vín, ktoré sa rozlišujú počnúc odrodami, ročníkom, špeciálnym buketom, či hustotou vína, poznáme aj tzv. sudové vína, ktoré svojimi špecifikáciami spadajú do absolútnej jednoduchosti a tou potom lákajú aj svojho koncového zákazníka. Nedá sa povedať, že by boli tieto vína zlé alebo dosahovali horšiu kvalitu,
 avšak ich potenciál je skôr v množstve a spôsobe distribúcie, ktorá je pre sudové víno tak príznačná.

Preto, ak hľadáte ideálne svadobné víno, ktoré by ste radi rozlievali vašim hosťom na stoloch, bez toho, aby ste museli špekulovať nad tým, akou odrodou, či ročníkom ich zaujmete, tak v tomto smere máte jasného víťaza. To isté platí aj v prípade vývozu do vzdialenejších vinoték, kde víno nie je až také preferované alebo pokiaľ ho plánujete použiť napríklad aj na alternatívne lekárske účely. Pochopiteľne, že v prípade ak hľadáte nejaké darčekové vína, tak oveľa viac zabodujete s peknou odrodovou fľaškou, na ktorú v lepšom prípade môžete umiestniť aj nápaditú a originálnu etiketu, podľa vašich predstáv.

Napokon, také obyčajné sudové víno si môžete hravo vyrobiť aj sami doma, bez toho, aby ste k tomu potrebovali nejaké špeciálne vedomosti, či štúdia na ovocinárskych školách. Stačí mať vo svojej záhrade primerané množstvo chutných hroznových strapcov a po ruke nejaký šikovný recept, ktorý ste v lepšom prípade zdedili po vašich starých rodičoch. Vďaka tomu si zabezpečíte celoročnú zásobu tohto vynikajúce a povzbudivého nápoja, ktorý môže byť pre vás každodenným potešením alebo aj čoraz viacej presadzovaným liekom.

Rubriky

Štítky

darček na valentína darčekové fľaše mdž deň žien Zlaté šampanské aký darček aký firemný darček biele víno červené víno červené víno na chudnutie darček k darček k narodeninám darček na deň otcov darček pre frajera darček pre frajera darček pre mamu darček pre muža darček pre muža darčeková fľaša darčeková fľaša darčekové fľaše k narodeninám darčekové víno darčekové víno darčekové víno na valentína darčeky pre mužov degustácia vína delenie vín dream line egrešové víno firemné darčeky firemný darček firemný darček firemný večierok hodnotenie vína hrozno jahodové víno jedlá koštovka vína krst knihy ľadové víno ľadové víno limbašké vína malinové víno mdž miešaný nápoj muži najlepšie vína nápad na darček nápady na darček narodeniny o víne originálny darček pre muža ovocné vína personalizované víno ríbezľové víno šampanské šampanské šampasnké so zlatom šampus Sekt so zlatom silvester skladovanie vína staré víno šumivé víno šumivé víno šumivé víno svadobné víno tip na darček tip na darček tipy na darčeky tipy na darčeky tipy na darčeky účinky vína Valentí valentín valentine vhodný darček pre muža Vianočné darčeky vianočný darček vianočný darček pre mamu Vianočný darček pre otca vianočný darček pre priateľku víno víno víno víno na chudnutie víno na svadbu víno na valentína víno pre ženu vinohrad višňové víno výroba vína výslužkové víno výstava vín zásnuby ženy zlaté šampasnké
NDFjMD